Kalendarz

 

Odwiedziło nas
Dzisiaj: 87Wszystkie: 12433
 

Tytoń Nie - Uśmiech Tak


ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU 31 MAJA 2016r.

 

O szkodliwości palenia powiedziano już wszystko i wiele razy, ale powtarzać wciąż trzeba. Temu służyć ma Światowy Dzień bez Tytoniu.

Święto obchodzone jest od  1987 r. Światowa Organizacja Zdrowia stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety.

Jednym z  podejmowanych działań edukacyjno – profilaktycznych są konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży .

Głównym celem konkursu jest upowszechnienie i pogłębienie wiedzy na temat nałogu jakim jest palenia tytoniu oraz zwrócenie uwagi na właściwe zachowania w otaczającym środowisku                                     

Cele szczegółowe:

  • poszerzenie wiedzy na temat szkodliwości nałogów;
    • podniesienie poziomu wiedzy na temat wpływu dymu papierosowego  na organizm ludzki   i otaczające środowisko
    • kształtowanie postaw prozdrowotnych propagujących życie bez palenia papierosów,
    • rozwijanie umiejętności stosowania wiedzy w praktyce- kształtowanie umiejętności

     obrazowego przedstawiania problemu nikotynizmu;

  • kształtowanie umiejętności dokonywania świadomych i przemyślanych decyzji;

 

Tytoń stał się najpopularniejszą używką stanowiącą zagrożenie dla zdrowia dzieci. Styl życia i składające się na niego zachowania zdrowotne kształtują się już od okresu dzieciństwa pod wpływem obserwacji, pozyskiwanych wiadomości, wzorców przekazywanych przez rodzinę, szkołę, rówieśników czy środki masowego przekazu. W większości przypadków palenie tytoniu przez dzieci to próba naśladowania osób dorosłych, sposobu trzymania papierosa, mimiki twarzy, zaciągania się dymem. Często jest to dostosowanie się do panującego w szkole stylu oraz forma protestu przeciwko ograniczaniu przez rodziców prawa decydowania o sobie. Palenie w odczuciu młodych ludzi podnosi poczucie własnej wartości i traktowane jest jako sposób radzenia sobie z różnymi problemami i napięciami. Na decyzję o rozpoczęciu palenia przez młodocianych bez wątpienia wpływają reklamy, które firmy tytoniowe kierują do tej grupy wiekowej. Działania mające na celu ochronę dzieci przed zgubnymi skutkami nałogu nikotynowego są wiec wyzwaniem dla rodziców, opiekunów, nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia.

Konkurs plastyczny przeprowadzony przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Szczecinku dla dzieci klas II w  SP w Bornem Sulinowie pt. TYTOŃ NIE - UŚMIECH TAK  , miał pomóc w zrozumieniu tego tak ważnego problemu i wprowadzić w szeroko pojętą edukację antynikotynową .

Po zapoznaniu się z regulaminem  konkursu i obejrzeniu  prac konkursowych , Komisja Konkursowa postanowiła przyznać następujące miejsca:

I miejsce – Luiza Borchardt

II miejsce  - Nikola Michalak

III miejsce – Katarzyna Rudy

Wyróznienia : Dominik Murawski , Lena Zawadzka , Paulina Kazimierczak , Wiktoria Cieślik , Nikola Wegner.

 


Gratulujemy

 

 Sporządziła : Izabela Jadwiżyc

                    

nagrodzone prace konkursowe

nagrodzone prace konkursowe

nagrodzona praca konkursowa

nagrodzona praca konkursowa

nagrodzona praca konkursowa

nagrodzona praca konkursowa

nagrodzone prace konkursowe

nagrodzone prace konkursowe